درختان علاوه بر زیبایی سایه ای  بسیار لطیف و خنک در حیاط یا زمین شما ایجاد می کنند. درختان تعیین کننده  میزان سایه موجود در باغچه و در نتیجه تعیین کننده میزان رشد دیگر گیاهان  در باغچه هستند. درختان همچنین چشم انداز خانه و حتی میزان نور ورودی به  خانه را نیز تحت تاثیر قرار دهند. بنابراین انتخاب درخت مناسب برای کاشت  بسیار حائز اهمیت است.

زیتون تلخ

سرو

کاج

خرمالو

درادامه اگر این سوال برای شما نیز پیش آمده است  که چه درختی در حیاط منزل بکاریم ؟ با ما در “نازبو” همراه باشید تا  بهترین پیشنهاد ها را برای کاشت درخت در منزل را به شما ارائه دهیم.

ما انسان ها ذاتا از محیط های تنگ، تاریک و محدود گریزانیم. با پیشرفته شدن جوامع، ارزش و اهمیت خانه های ویلایی نیز بیشتر شد. افرادی  که ساعت ها در بیرون منزل کار می کنند و وقتی به منزل بر می گردند،  فضای  بسته آپارتمانی را می بینند که چاره ای جز وارد شدن به آن ندارند. با   صنعتی شدن جوامع و فشار زندگی شهری، مردم به دنبال هر فرصتی هستند تا از   شهر خود چند روزی دور باشند و ویلایی با محوطه سازی حیاط زیبا را حتی برای  چند روز اجاره کنند.قبل از اینکه همه پول خود را صرف خرید مواد و مصالح و لوازم دکوری کنید،  ابتدا یک برنامه منظم و منسجم تهیه کنید تا مطمئن شوید وسایلی که می خرید  کاربرد دارند. در مرحله اول باید همه سازه ها و بخش های ثابت خانه مثل  ساختمان، استخر، راه ماشین رو و راهرو ها را روی کاغذ ترسیم کنید. درخت و  گیاهانی که قصد نگهداری آن ها را دارید هم باید در این ترسیم اولیه ذکر  شوند.قبل از شروع پروژه باید به تاثیر گیاهان بر سیستم های خانگی مثل لوله کشی  آب، ناودان، مصالح سقفی و واحدهای تصفیه هوا توجه کنید. نکته مهم بعدی در  طراحی فضای سبز و محوطه ویلا ، نحوه نگهداری از یک گیاه خاص و وجود شرایط  لازم نگهداری از آن در محوطه است. نحوه چیدمان و کاشت عناصر به هیچ عنوان  نباید مانع دید رانندگان و عابران پیاده رو شود. شما که دوست ندارید به  خاطر انتخاب مکان اشتباه برای کاشت گیاه به افراد دیگر آسیب بزنید.ابتدا باید درباره نحوه استفاده از فضاهای خالی فکر کرده و سپس چند نکته را  در نظر بگیرید. به عنوان مثال اگر صدای رفت و آمد اتومبیل ها در خیابان  شما را آزار میدهد، با استفاده از پرچین و حصار می توانید مانع ورود صدا به  محوطه شوید. اگر فرزند خردسال و کوچک دارید می توانید یک زمین بازی در  طراحی فضای سبز و محوطه ویلا برایشان تعبیه کنید. یک فضای جدا برای دورهمی  های دوستانه و پذیرایی از مهمان و قرار دادن منقل کباب پزی در نظر بگیرید.در ادامه لازم به معرفی درختانی با بافت خشن:
عرعر، ماگنولیا، انجیر، خرمالو، نخل زینتی، شاه بلوط هندی
منظور از بافت خشن و سنگین برگ های تیره، دمبرگ کوتاه و برگ ها به هم فشرده اند.

درختانی با بافت نرم:
ابریشم و ابریشم مصری، لیلکی، بید
منظور از بافت نرم دمبرگ ها بلند، سطح زیرین و رویین برگ ها روشن و یا سفید، برگ ها جدا از همدیگر و با فاصله هستند.
اگر  در محوطه سازی، درختان با بافت خشن را در پیش زمینه و درختان با بافت نرم  را در پس زمینه قرار دهیم با استفاده از فنون طراحی کاشت موجب بزرگنمایی  محوطه می شویم.