با اضافه کردن یک رنگ خاص یا ترکیبی از رنگ ها, می توانید به سادگی حالت خود را تغییر دهید, اتاق شما با ایجاد توهم نوری، کوچک تر یا بزرگ تر و غیره شود.پس اول باید بدانیم که سه رنگ اصلی داریم:زرد, قرمز و آبی. وقتی این رنگ های اصلی را با هم ترکیب می کنیم.

رنگ های اصلی را می توان با رنگ های ثانویه مخلوط کرد و رنگ های متفاوتی را به دست آورد، که رنگ های سومین نامیده می شوند. رنگ ها مکمل یکدیگر در گراف هستند. هر جفت رنگ ها مکمل یکدیگر هستند و یک رنگ خنثی تولید می کنند.هر فردی رنگ ها را سرد یا گرم می بیند. اگر نمودار رنگ را می بینید, معمولاً رنگ های سرد، در رنگ های آبی و سبز هستند و رنگ های گرم در سمت نارنجی و قرمز قرار دارند.رنگ ها حالت خاصی از ذهن به ما می دهند, می تواند ما را تشویق کند, می تواند ما را خوشحال کند, می تواند باعث شود احساس امنیت و آرامش کنیم, می تواند توانایی تمرکز یا به یاد آوردن چیزهای دلپذیر را افزایش دهد.رنگ هایی هم وجود دارند که ما را افسرده می کنند, اجازه دهید چیزهای غم انگیز را به خاطر داشته باشید, می توانند خسته کننده باشند یا بعد از مدتی آزاردهنده شوند. ما باید این موضوع را وقتی که رنگ های خود را انتخاب می کنیم, در نظر بگیریم. بالاخره ما کسانی هستیم که در خانه هستیم و خیلی مهم است که در مورد آن احساس خوبی داشته باشیم.

از رنگ های روشن تر یا تیره تر استفاده کنید. رنگ های روشن احساس فضای بیشتری را می دهند و رنگ های تیره تر یا گرم باعث می شود که اتاق کوچک تر به نظر برسد.به طور کلی,مردم به رنگ ها به روش های مشابهی واکنش نشان می دهند, اما اثرات آن برای هر فرد یک سان نخواهد بود. برای مثال, یک رنگ خاص می تواند به طور ناخود آگاه برخی از خاطرات و یا احساسات شما را بیدار کند, این می تواند برای شخص دیگری هم رخ دهد, اما احساسات و خاطرات متفاوت هستند.

بررسی تاثیر رنگ سفید در طراحی دکوراسیون:

از اثرات روانی رنگ سفید برای ایجاد یک نگاه تازه و تمیز در منزل خود استفاده کنید.سفید برای ایجاد ظاهری سبک, آرام و خالص به کار می رود.اگر در یک اتاق بر روی دیوارها, مبلمان یا کف اتاق استفاده شود, سفید ممکن است این احساس را بدهد که خیلی بیشتر از آن چیزی است که هست و می تواند طراوت تازه ای را ببخشد.از سفید میتوان در ترکیب با دیگر رنگ های خنثی استفاده کرد. سیاه, قهوه ای یا خاکستری با سفید متناسب هستند.برای استفاده از تاثیرات روان شناختی رنگ سفید, شما نباید زیاد از آن استفاده کنید, فقط برای تاکید بر چیزهای خاصی از قبیل پنجره ها و چارچوب درب ها. لازم به ذکر است که رنگ سفید بیشتر در سبک معماری مینیمال و مدرن استفاده میشود.

بررسی تاثیر رنگ قرمز در طراحی دکوراسیون:

رنگ قرمز برای ایجاد یک جهت تشدید شده و جذاب برای اتاق خود استفاده کنید. رنگ قرمز اغلب نشانه تهدید است و می تواند ضربان قلب و خون را افزایش دهد، اما با سایه گرم تر می توانید احساس خوبی داشته باشید. اتاقی با رنگ قرمز زیاد می تواند سطح اشتیاق را افزایش دهد. رنگهایی مثل نارنجی, قرمز برای افزایش اشتها و در نتیجه در آشپزخانه ها استفاده می شود. و رنگ پیشنهادی مناسبی برای طراحی دکور در رستوران ها و فست وفود ها میباشد.

بررسی تاثیر رنگ سبز در طراحی دکوراسیون:

رنگ سبز یکی دیگر از رنگ های اولیه است .این رنگ یکی از آرامش بخش ترین رنگ ها است که دارای سایه های خنثی است. سبز برای شرح طبیعت و ایجاد امید و تعادل استفاده می شود. سبز کمی روشن تر ( با مقداری زرد) بیشتر شادی آور و نورانی است و می توانند کمی هم حس گرمی رنگ را هم منتقل کند. سبز تیره تر ثبات، امنیت و فراوانی را القا می کند . در طرح ها از رنگ سبز در زمینه یا به عنوان رنگ تاکید استفاده می شود. این رنگ یکی از رنگ های مناسب برای چشم انسان است. 

بررسی تاثیر رنگ ابی در طراحی دکوراسیون:

آبی رنگ آرامش، صلح و امنیت است. آبی به دلیل اینکه حس آرامش و دوستی را القا می کند به عنوان رنگ اصلی است که شبکه های اجتماعی محبوب مردم یعنی فیس بوک وتویتر از آن استفاده کرده اند. از رنگ آبی هم به عنوان رنگ های پیش زمینه و هم رنگ های تاکیدی می توان استفاده کرد و همچنین رنگی است که مردم با آن به راحتی ارتباط برقرار می کنند و البته می توانیم بگوییم که این رنگ، یک رنگ مردانه نیزهست. از آبی تیره تر در رنگ متن استفاده می شود. از رنگ های تیره تر در چرخه رنگ بیشتر برای وب سایت های شرکتی استفاده می شود.آبی به آب و آسمان نیز ارتباط دارد که به وب سایت حس طبیعت را میدهد.